Tropické nemoci způsobené hmyzem

img
16. 06. 2023

Výlet nebo cestování po exotické tropické zemi je jistě překrásný zážitek, ale může se také změnit v pravé peklo. Návštěva států nacházející se v tropickém podnebním pásu s sebou totiž nese značná zdravotní rizika – a je nutné dbát na maximálně pečlivou prevenci, jelikož některé z nemocí, které vás zde mohou zastihnout, bývají i smrtící.

Co způsobuje tropické nemoci?

Nedostatečná hygiena je jedním z klíčových faktorů přenosu tropických nemocí

Činitelů je mnoho, ale my se zaměříme na tropické nemoci přenášené hmyzem. Je však nutno podotknout, že rozvoj těchto nemocí a jejich četnost v tropickém pásu, nemá na svědomí pouze samotná přítomnost hmyzu, který choroby přenáší, ale jede spíše o souhru mnoha faktorů. Klíčovou roli hraje špatná hygiena, také vysoké teploty podporují rozvoj různých chorob a v neposlední řadě je to početná populace často soustředěná na malém prostoru.

Čtěte také:

Malárie

Tygří komár přináší do Evropy vážné tropické nemoci

To jsou hlavní příčiny epidemií nemocí, které jsou v tropickém pásu časté, náchylnost místního obyvatelstva k onemocnění je právě proto nejvyšší v rozvojových zemích, kde svou roli hraje také podvýživa, kvůli které nemají lidé dostatečnou obranyschopnost. Také pro cestovatele „ze severu“ jsou právě rozvojové země nejrizikovější.

Prevence před odjezdem aneb jak se vyhnout tropické nemoci

Vyrážíte li na cestu do tropů (nebo i subtropů), měli byste věnovat náležitou pozornost zdravotní prevenci. Ne všechny tropické země jsou rizikové stejně, přesto určité nebezpečí je nediskutovatelné. Do mnohých států, například do Thajska, které je velmi častým cílem turistů z celého světa, se můžete vypravit, aniž by bylo nutné projít lékařskou prohlídkou či očkováním. Je však rozumné vzít své zdraví do vlastních rukou a nespoléhat se pouze na předpisy. Zvláště chystáte li se cestovat po přírodě a do oblastí, kam se turisti pouštějí méně často.

Co tedy dělat? Asi 3 měsíce před plánovaným odjezdem byste měli navštívit lékaře, který posoudí váš zdravotní stav, doléčí případná onemocnění, abyste mohli vycestovat zdraví. Také provede potřebná vyšetření a podle plánu vaší cesty určí i vhodná opatření, očkování atd. V potaz se bere samozřejmě země, do níž chcete vycestovat, délka pobytu a váš celkový zdravotní stav. Tříměsíční lhůta je doporučována právě pro časovou náročnost zevrubné prevence. Je také potřeba počkat si, jak osoba zareaguje na očkování, jak snáší léky proti malárii a podobně. Lékař vám také navrhne, jak by měla vypadat vaše cestovní lékárnička.

Logicky by měla být prevence tím přísnější a důkladnější, čím delší bude váš pobyt a také v závislosti na tom, do jakých míst se chystáte a do jakých aktivit se budete pouštět. Turista, který se bude zdržovat po celou dobu pobytu v turistickém středisku je mnohem méně ohrožený než cestovatel, který se bude prodírat pralesy nebo dobrovolník od Červeného kříže, jenž se přijel starat o nemocné chudé děti z afrických oblastí postižených bídou, hladomorem a epidemiemi.

Nejčastější tropické nemoci

Malárie

Malárii přenášejí moskyti

Malárie patří jednoznačně mezi nejznámější a také nejvýznamnější tropické nemoci – snad by se dala dokonce zařadit hned na první místo v rizikovosti pro cestovatele. Tato infekční choroba je nejvíce rozšířená v tropické Africe (zejména Guinea, Botswana, Burundi, Zambie,…) a ročně má na svědomí na 500 milionů onemocnění a více než milion úmrtí! Nejvíce postiženy jsou pak děti.

Tuto nemoc způsobuje plasmodie neboli zimnička, což je parazitický prvok, jehož přenašečem je moskyt a možná vás překvapí, že ještě na začátku minulého století se tato nemoc vyskytovala i u nás, konkrétně na jižní Moravě a v jižním Slovensku. Dnes se s ní v Česku setkáme pouze, když si ji dovezou s sebou cestovatelé z tropických zemí.

A jak malárie probíhá? Paraziti přenášení komáry se usídlují v játrech a napadají červené krvinky. V první fázi infekce se příznaky neobjevují a malárie se může začít projevovat se zpožděním 10 dní až několik měsíců po nakažení! Existuje více druhů malárie, tzv. tropická, třídenní, čtyřdenní, z nichž nejnebezpečnější je tropická, která značně ohrožuje život. Adheze červených krvinek může ohrožovat vnitřní orgány, dochází také k ucpání cév, čímž značně trpí mozek a ledviny. Mezi první projevy malárie patří světloplachost, bolesti svalů a hlavy, nevolnosti a zvracení. Typickým projevem je však malarický záchvat začínající zimnicí, následovaný silnou horečkou po dobu několika hodin, po níž se dostavuje silné pocení. Mezi samotnými záchvaty se nakažený cítí zdráv.

A teď to hlavní – jak malárii předcházet a jak ji léčit? Malárie není vyléčitelná v pravém slova smyslu, ale včasná léčba může představovat rozdíl mezi životem a smrtí. Tradičním lékem je chinin (kůra chinovníku), dnes se však nejčastěji používá lék chlorochin, případně se podává přípravek chinin sulfát nebo Daraprim. Prevence onemocnění spočívá v tzv. profylaxi – to znamená, že již cca 2 týdny před odjezdem do rizikové oblasti užíváte léky, které pak berete ještě několik týdnů po návratu. Sami můžete riziko omezit používáním moskytiér, vhodným oblečením a omezením večerního pobytu venku.

Žlutá zimnice

Mezi další velmi časté a nebezpečné tropické nemoci se řadí žlutá zimnice. Vyskytuje se v tropické Africe a Jižní Americe. Očkování je vyžadováno v zemích jako Benin, Kamerun, Gambie, Kongo, Libérie, Mali, Rwanda, Niger, Togo atd., žlutá zimnice se však vyskytuje i v dalších zemích, například v Brazílii, Venezuele, Bolívii, Peru, Argentině ale také třeba v Afganistanu.

Stejně jako malárie i žlutá zimnice patří mezi tropické nemoci přenášené komáry. První příznaky se objevují cca za týden od nákazy a infekce má dvě stádia. V prvním postiženého sužuje horečka, bolesti v bederní oblasti a zimnice, dochází k rudnutí očí a jazyka. V dalším stádiu získá obličej bledou barvu, opět se dostavuje horečka, a dokonce zvracení natrávené krve. Nejvíce ohroženy jsou játra a ledviny (játra jsou bolestivá na dotek), což podporuje vznik žloutenky, která je u této nemoci typická.

Prevence této nemoci spočívá v očkování. Na žlutou zimnici naštěstí existuje již 60 let účinná vakcína, která se podává alespoň 10 dní před odjezdem.

Moucha tse-tse a spavá nemoc

Moucha tse-tse

Moucha tse-tse je známý přenašeč tropické nemoci známé jako spavá nemoc. Tato nemoc se vyskytuje zejména v rovníkové Africe. Tse-tse saje krev velkým kopytníkům i jiným savcům a známo je na 31 druhů. Ačkoli má nemoc, kterou moucha tse-tse přenáší, název, jenž nebudí obzvláštní hrůzu, jde o infekci, která ročně zabíjí cca 40 000 lidí.

Nemoc obvykle probíhá až 6 měsíců, začínají ji příznaky podobné těžké chřipce, další stádium je specifičtější a projevuje se neurologickými poruchami, jako jsou halucinace, záchvaty zuřivosti, zmatenost, což vyúsťuje buď ve smrt, anebo dlouhodobou horšící se letargii.

Na spavou nemoc bohužel neexistuje žádné očkování. Léčba probíhá obvykle za pomoci suraminu v první fázi, druhá je pak léčena sloučeninami arzenu. Pokud není nemoc léčena, končí smrtí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zvířecí chřipky: ptačí, prasečí a koňská chřipka

Chřipka je onemocnění způsobené RNA virem, které se v sezonních epidemiích může šířit velice rychle. Existují celkem tři různé typy chřipkových virů – A, B a C. Chřipkové viry typu A infikují savce a ptáky, vir...

Lepra

Lepra (malomocenství či Hansenova choroba) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae, která napadá kůži, sliznice a nervy. Navzdory obecným představám o lepře jako středověkém one...

Co je leishmanióza?

Leishmanióza je parazitární choroba způsobená cizopasnými prvoky rodu Leishmania, kteří jsou příbuzní trypanosomám. K přenosu na člověka dochází prostřednictvím mouchy Phlebotomus. Ta se živí sáním krve spících...

Vředy buruli

Vředy buruli jsou infekčním onemocněním, které způsobují bakterie Mycobacterium ulcerans. Ty spadají do stejné skupiny bakterií jako původci tuberkulózy a lepry. Postiženým nákaza postupně proniká do kožní tkán...

Rizika cestování s dětmi

Cestování s dětmi do tropických oblastí s sebou přináší značná rizika. Příliš malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou tropické nemoci rozšířeny, brát – u starších dětí je pak nanejvýš rozumné konzultov...

Dehydratace organismu při cestování

Voda. Tvoří 71 procent celého zemského povrchu a dvě třetiny tělesné hmotnosti každého z nás. Voda má pro naše tělo hned několik důležitých funkcí. Napomáhá metabolismu, rozpouští přijímané látky a přináší mine...

Cestovní lékárnička

Pravděpodobně nikdo z nás nechce před vysněnou dovolenou, na kterou se již dlouho těší, myslet na to nejhorší. Ať už se chystáte do exotických krajin, na dovolenou k moři nebo chcete strávit klidný a ničím neru...

Paraziti v těle

Dovolená je každoroční zasloužený odpočinek pro mnoho z nás, ale kromě plavek a foťáku bychom si měli sbalit i pár rad, jak se bránit nemocem a parazitům.

Ebola

Ebola je jedním z nejvíce virulentních virových onemocnění na světě. Horečnatá choroba, které způsobuje masivní krvácení ze všech tkání, patří mezi zoonózy (onemocnění zvířat přenosné na člověka).

Amebóza

Amebóza (nákaza E. histolytica) je střevní nákaza, která se vyskytuje v oblastech nízkého hygienického standardu převážně v zemích tropického a subtropického pásu. Původce tropické nemoci je patogenní střevní a...

Vzteklina

Vzteklina (rabies) je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému napadající lidi i všechny ostatní savce. Virus se přenáší prakticky výhradně slinami. V nich se vyskytuje již 3 - 5 dnů před tím, než...

Spavá nemoc

Spavá nemoc (africká trypanosomiáza) patří mezi závažné infekční tropické nemoci vyskytující se především v subsaharské Africe, na území 36 států s 60 miliony obyvatel. Způsobuje ho jednobuněčný parazitický bič...

Rizika cestování s dětmi

Cestování s dětmi do tropických oblastí s sebou přináší značná rizika. Příliš malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou tropické nemoci rozšířeny, brát – u starších dětí je pak nanejvýš rozumné konzultov...

Dehydratace organismu při cestování

Voda. Tvoří 71 procent celého zemského povrchu a dvě třetiny tělesné hmotnosti každého z nás. Voda má pro naše tělo hned několik důležitých funkcí. Napomáhá metabolismu, rozpouští přijímané látky a přináší mine...

Cestovní lékárnička

Pravděpodobně nikdo z nás nechce před vysněnou dovolenou, na kterou se již dlouho těší, myslet na to nejhorší. Ať už se chystáte do exotických krajin, na dovolenou k moři nebo chcete strávit klidný a ničím neru...

Paraziti v těle

Dovolená je každoroční zasloužený odpočinek pro mnoho z nás, ale kromě plavek a foťáku bychom si měli sbalit i pár rad, jak se bránit nemocem a parazitům.